Sayın Valimiz Hasan KARAHAN ilçemizi ziyaret etti. 
       
         Doğankent’e gelişinde Kaymakamımız Mustafa AYVAT ve ilçe protokolü tarafından karşılanan Valimiz KARAHAN, Kaymakamlık Makamına geçerek Kaymakamımız AYVAT’tan ilçe hakkında kısa bir brifing alarak, bir süre sohbet etti. 

        Ordu ili Korgan ilçesinde Kaymakam Vekilliği görevi yapmakta iken, İçişleri Bakanlığı tarafından Doğankent Kaymakamlığına atanan ve 16 Ocak 2017 tarihinde ilçedeki görevine başlayan Kaymakamımız AYVAT'a hayırlı olsun dileklerini ileten Valimiz KARAHAN, yeni görevinde başarılar diledi. 

        Valimiz KARAHAN’a ziyaretinden dolayı şükranlarını sunan Kaymakamımız AYVAT, ilçede devam eden projelerin son durumu ile ilgili ilçedeki çalışma ve faaliyetler hakkında bilgi sundu.

        Kaymakamlık ziyaretinin ardından Doğankent İlçe Polis Merkezi Amirliğini ziyaret eden Valimiz KARAHAN, ilçedeki asayiş olayları hakkında İlçe Emniyet Amiri Özel ÇAYLI’dan bilgi alarak ziyaretçi defterini imzaladı. 

        Doğankent İlçe Toplum Sağlığı Merkezi ile Doğankent 1 No.lu Acil Destek Hizmetleri servislerini de ziyaret eden Valimiz KARAHAN, yetkililerden verilen sağlık hizmetleri ve kurumun ihtiyaçları hakkında bilgi aldıktan sonra, sağlık personelleri ile bir müddet sohbet ederek çalışmalarında başarılar diledi.
        Giresun Üniversitesi (GRÜ), Tirebolu Mehmet Bayrak Meslek Yüksekokulu (MYO) Doğankent Veysi Akın Koloğlu Ek Hizmet Binasını ziyaret eden Valimiz KARAHAN, Elektrik ve Enerji Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Arif Emre ÖZDEMİRr'den okulun genel durumu hakkında bilgi aldı. 

        Yüksekokulda Elektrik ve Enerji Bölümü 1. ve 2. sınıf olmak üzere toplam 50 öğrenci olduğunu ve yeni bölümler açılması için çalışmaların devam ettiğini belirten Öğretim Görevlisi ÖZDEMİR, ziyaret ve ilgisinden dolayı Valimiz KARAHAN'a teşekkür etti.

        Yetkililer tarafından MYO binası ile ilgili olarak Valimiz KARAHAN’a; KOLİN A.Ş. firmasına bağlı Akköy Enerji A.Ş. tarafından, sosyal ve kültürel amaçlı projelere destek sağlamak amacıyla yaptırılan binanın oturma alanının 862 m2, toplam inşaat alanının ise 5 bin 226 m2 olduğu, bodrum + 5 kat olarak projelendirilen binada, 1 adet toplantı odası, 1 adet seminer odası ile 21 adet derslik bulunduğu, binanın 4 bölümü kapsayacak şekilde planlandığı bilgisi verildi.

        Valimiz KARAHAN, MYO ziyaretinin ardından yine aynı firma tarafından ilçedeki yüksekokula devam eden öğrencilerin barınma sorununu ortadan kaldırmak amacıyla yapımına 6 kat üzerine başlanılan ve son derece modern teknoloji ile yapımı devam eden 125 kız, 125 erkek olmak üzere toplam 250 kapasiteli öğrenci yurdu inşaatında da incelemelerde bulunarak, yurdun son durumu hakkında yetkililerden bilgi aldı.

        MYO ve öğrenci yurdundaki incelemelerin ardından 15 Temmuz Öğretmenevine geçen Valimiz KARAHAN ve beraberindekiler, bir süre dinlenerek sohbet ettiler. 
Valimiz KARAHAN, beraberinde Kaymakamımız Mustafa AYVAT, İl Emniyet Müdürü Uğur ÖZTÜRK ve Ak Parti Doğankent İlçe Başkanı Rüşan ÖZDEN ile “Harşit Tabiat Parkı Teklif Sahası” bölgesinde incelemelerde bulunarak yetkililerden çalışmalar hakkında bilgi aldı.

        Çatalağaç ve Doymuş Şelalelerinin, Giresun il merkezine 80 km.(1 saat mesafede) Doğankent ilçe merkezine ise 5 km. mesafede olduğunu söyleyen yetkililer, Harşit çayına akan Çatalağaç köyünde Eriklik deresi ve bunun kolu olan Verdese deresi ile Doymuş köyünden Harşit çayına akan Değirmen dere ve Uzunkaya derelerinin Harşit Çayına döküldüğü yerde 3 adet şelale bulunduğunu belirttiler.

        Kaymakamımız AYVAT, Valimiz KARAHAN’a tabiat parkı sahası ile ilgili verdiği bilgide; bölgenin tehlikeye maruz, kaybolmaya yüz tutmuş, doğal yolla oluşmuş ender, emsalsiz, nadir orman, su ve kaya ekosistemlerinden oluştuğunu, bitki örtüsü, yaban hayatı özellikleri ve ekosistem zenginliği ile kendine özgü ekosistem biyolojik çeşitliliğini barındırmakta olduğunu söyledi.

        Ak Parti Doğankent İlçe Başkanı Özden’de tabiat parkı çalışmaları ile ilgili olarak Valimiz KARAHAN’a verdiği bilgide, bölgenin ekosistem biyolojik zenginliğinin yanı sıra aynı zamanda manzara bütünlüğü içinde halkın dinlenme ve eğlenmesine uygun tabiat alanlarından olduğunu, bu nedenle 2016 yılı Haziran ayında Tabiat Parkı olarak tescili için Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüne teklif edildiğini ve şu anda Orman ve Su İşleri Bakanlığında Tescil edilmeyi beklendiğini aktardı.

        Harşit Tabiat Parkı teklif sahası ile ilgili Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüne bağlı 12.Bölge Müdürlüğü Giresun Şube Müdürlüğü yetkilileri tarafından verilen bilgide; Teklifi yapılan alanın 49,71 hektar orman arazisi 1,33 hektar ölçüm dışı su olmak üzere toplamda 51,04 hektar olduğu belirtildi.

        Verilen bilgilere göre; Çatalağaç Köyünde Eriklik ve Verdese deresinin Harşit Çayına aktığı kısımda kademeli inerek 4 şelale oluşturmaktadır. Bu şelalelerden 1 tanesi yaklaşık 25 metreden akmakta, yol kenarında bulunan şelale ise yaklaşık 20 metreden akmaktadır. Bu kısımda tarihi çalışır vaziyette bir değirmen bulunmaktadır.

        Doymuş köyünde Değirmen derenin Harşit çayına ulaştığı noktada yaklaşık 20 metreden akan görünüşü ve peyzaj değeri olan bir şelale bulunmaktadır. Bu şelale de köy içerisinden 3 kademeli şekilde Harşit çayına akmaktadır.

        Doymuş köyünde Uzunkaya deresinin Harşit çayına döküldüğü kısımda yaklaşık 15 metreden dökülen başka bir şelale de bulunmaktadır.

        Bölgede Orman Ekosistemi ile Akarsu Ekosistemi kısmen de Kaya Ekosistemi gözlenmektedir. Karışık Orman Ekosistemi; Bozuk Kızılağaç, Kızılağaç, Bozuk Meşe, Meşe, Gürgen gençliği, Kayın, Kayın gençliği, Kestane gençliği, Ladin, genç Fındık ile su kenarlarında bulunan Çınar, Dişbudak, Söğüt, Kavak, Akçaağaç, Karaağaç, Düdüklük, orman ekosistemini oluşturmaktadır.

        Kayalık Ekosistem; Şelalelerin etrafında sert kayaçlar halinde ve Çöten mevkii ve bu mevkiinin karşısında kalan Doymuş köyü kısmında kayaçlar halinde gözlenmektedir.
 
        Valimiz KARAHAN'ın Doğankent ziyaretinde; İl Emniyet Müdürü Uğur ÖZTÜRK ve Ak Parti Doğankent İlçe Başkanı Ruşen ÖZDEN de hazır bulundu. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
T.C. Doğankent Kaymakamlığı Doğankent/GİRESUN - Telefon: 0 (454) 471 52 52 - Fax: 0 (454) 471 52 91 - E-Mail: kaymakamlik@dogankent.gov.tr